Yeni Askerlik Sistemi Hakkında Her şey 2020

Yeni Askerlik Sistemi Hakkında Her şey 2020 1

Türk milleti için vatan her şeyden önce gelmektedir. Bu yüzden hemen her Türk genci belli bir yaşa gelince askere gider. Yeni askerlik sistemi ile gençlerimiz, vatanlarına çok daha iyi bir hizmet sunma imkânına kavuşacaklar.

Yeni Askerlik Sistemi

Geçmiş aylarda bizzat Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar tarafından yapılan açıklamada, askerlik sisteminin değişeceği şeklinde açıklamalarda bulundu. Getirilmesi düşünülen yeni askerlik sisteminin üzerinde çok çalıştıklarını ve oldukça modern bir sistem olacağını ifade etti.

Ülkemiz için daha iyi olacağına inanılan yeni askerlik sisteminin detayları yavaş yavaş belli olmaya başladı. Hali hazırda askerde olan veya askere gidecek milyonlarca vatan evladımızı ilgilendiren bu sistem sayesinde gençlerin askeriyeye adaptasyonu kolaylaşacak. Milyonlarca ailenin takip ettiği ve ülkemizin önemli baş gündemlerinden olan yeni askerlik sistemi ve detayları kamuoyu ile paylaşıldı.

Yeni Askerlik Sistemi Hakkında Her şey 2020 2

Milli Savunma Üniversitesi hakkında merak edilenleri de buradan okuyabilirsiniz.

Yeni Askerlik Sistemi Nasıl Olacak?

 • Yeni sisteme göre yapılan açıklamalar ışığında, belirlenen er ve erbaşlar ile bedelliler bir ay eğitim yapacaklar.
 • Hemen herkes için değişmeyen ve aynı olacak olan bu bir aylık temel eğitim sonrasında, lise mezunu ya da daha alt eğitime mensup evlatlarımız 5 ay gibi bir süre daha kıtalarında eğitim yaparak toplam eğitimlerini kıtalarında 6 aya tamamlayacak.
 • İlk 6 aylık temel askeri eğitim sürecinde maddi açıdan sadece harçlıklarını alacaklar. Bu 6 aylık eğitimin bitiminde askerliğini tamamlayan askerlere, kalmak isteyip istemedikleri sorulacak.
 • Eğer kalmak isterlerse, askeri alandaki yeteneklerine göre kendileri ile 6 aylık bir sözleşme yapılacak. Bu altı aylık kısım maaşlı olacak ve devamında da kendileri kalmak isterlerse, bu sefer komutanları devreye girerek yeteneklerine göre sözleşmeli er ya da uzman erbaş olabilecekler.

Harp Okuluna nasıl girilir? 2020 Başvuru ve giriş şartları için tıklayınız.

Yeni askerlik sistemi ile gençlerimiz yeteneklerine göre kendilerini daha iyi gösterme imkânına kavuşmuş olmaktalar. Böylece hem askerler kendi istedikleri alanda hizmet edebilecek hem de TSK ihtiyacı olan alandaki personel açığını rahatlıkla karşılayabilecek.

Askerde kalmaya karar veren gençlerimiz ikinci 6 aylık sürecin ilk iki ayında, profesyonelleşme ve teknik eğitim sürecine tabi tutulacaklar. Bu iki aylık eğitim sürecinin ilk iki ayında harçlık, iki aylık eğitimin bitiminden itibaren ise maaş almaya başlayacaklar.

Böylece hemen hiçbir askerimiz ne ilk baştaki vatani borcunu ifa ederken ne de sonraki kısımda hiçbir maddi yardım almadan askerlik vazifelerini tamamlayacaklardır.

Bu arada MSB Personel temin‘den yeni askerlik alım ilanlarını takip edebilirsiniz.

Meslek Yüksek Okul mezunları ise doğrudan yedek astsubay olacaklar. Sonuçta liseden sonra belli bir süre daha okul okuyarak kendilerine meslek edinme imkânına kavuşmuş bu gençleri mesleklerinden koparmıyoruz.

Önceden üniversite mezunları askere gidince hem asıl işinden kopuyorlar hem de zaman kaybına uğruyorlardı. Yeni askerlik sistemi ile bu gençlerimiz şimdi hem mesleğinden kopmamakta, hem de her tür işlerini devam ettirmekteler. Yeni sistemde kendileri doğrudan yedek astsubay olarak istihdam edilmektedirler.

Yeni Askerlik Sistemi Hakkında Her şey 2020 3
Yeni Askerlik Sistemi

Çünkü Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, günümüz şartlarında insanların sivil hayatta iş bulmasının çok zor olduğunu ifade etti. Bu yüzdende bakan bey bu gençlerimizi iş hayatından hiç koparmamayı uygun gördük dedi. Şayet bu gençlerden yine de askeriyede kalmak isteyen olur ve uygun görülürse, ordunun isteğine göre saha ve kıtalarda maaşlı olarak çalışabilecekler.

Bunun yanında subaylığa da geçiş yapma hakkı kazanmış olmaktalar. Hulusi Akar yeni sistemle artık insanların zorunlu değil, tamamen isteyerek ve gönüllülük esaslı bir askeri eğitim verileceğini ifade etti.

Bunun yanında yine askerde kalmak isteyenlerden oluşan gönüllü bir subay, astsubay ve uzman sınıfı oluşturacaklarının altını çizdi. Bu sınıfın maaşlarının da normal zümre ile orantılı olacağını ve hiçbir hak kaybına uğramayacakları belirtildi. Hiyerarşik düzen doğrultusunda maaş alacakları, bu noktada kesinlikle verilecek maaşların tatmin edici olacağı söylendi.

Türkiye gibi genç nüfusun çok olduğu ve neredeyse her yıl 700 bine yakın gencin askerlik çağına geldiği bir ülkede yeni askerlik sistemi çok iyi bir şekilde planlanmalı ve herhangi bir aksaklık olmamalıdır. Nihayetinde Türk Silahlı Kuvvetlerinin hava, kara ve deniz olmak üzere üç farklı ana unsuru olduğunu ve her tür hazırlık aşamasının en ince detayına kadar düşünülmesi gerektiği belirtti.

Son derece modern olan yeni sistem sayesinde hem Türk Silahlı Kuvvetleri gücüne güç katacak, hem de gençlerimiz daha rahat bir sisteme kavuşmuş olacak.

Yeni Askerlik Sistemi Hakkında Her şey 2020 4
Yeni Askerlik Sistemi

Yeni Askerlik Sistemi Şeması

Ülkemizi ilgilendiren yeni askerlik sistemi şeması gençlerimizi çok yakından ilgilendirmektedir.

Yeni Askerlik Sistemi Hakkında Her şey 2020 5
Yeni Askerlik Sistemi Şeması
 • Askere gidecek olan gençler 2 ay eğitim alacaklar. Eğitim alacak olan bu zümre eğitim süresi boyunca harçlıklarını alacaklar, ama ilerleyen süreçte maaşlarını alacaklar.
 • Böylece 12 ayını tamamlayan askerler terhis olabilecekler, eğer kalmak isterlerse de haklarında yapılacak olan değerlendirmeye göre astsubaylığa geçme hakkına sahip olacaklar.
 • Lisans veya lisansüstü eğitim alan gençlerimiz ise askerlik vazifelerini yedek subay olarak yapacaklardır.
 • İki ay temel eğitim alacaklar ve 10 ay boyunca da kıtalarda maaşlı olarak çalışacaklarıdır. Askerlik süresi bitiminde kendi talepleri olur ve üstleri tarafından uygundur görüşü gelirse askerde kalabilecek ve subaylığa geçeceklerdir.

Bu yazıyla ilgili olarak Astsubay Meslek Yüksek Okuluna nasıl girilir? 2020 Başvuru ve giriş şartları yazısı da ilginizi çekebilir.

Yeni Askerlik Sistemi Ne Zaman Yürürlüğe Girecek?

Yeni Askerlik teklifi 25 Haziran 2019  tarihinde yasalaştı. Askerlik süresini 6 aya indiren ve bedelli askerliği sürekli hale getiren 65 maddelik düzenleme TBMM’de kabul edildi. Yoklama ve bakaya kaçağına bir kereye mahsus bedelli hakkı getirildi.

TBMM’deki oylamada 335 kabul, 17 ret, 2 çekimser oy çıktı. Cumhurbaşkanı imzalayınca, 6 ayı dolan 130 bin asker terhis olacak.

Ayrıca Jandarma Nasıl Olunur? öğrenmek istiyorsanız buraya tıklayınız.

Yeni Askerlik Sistemi Tecil Süresi

Yeni askerlik sistemine göre tecil süreleri de değişti.

Buna göre;

 • Lise eğitiminde öğrenim gören biri için yaş sınırı 22,
 • Meslek liselerinde okuyan biri için yaş sınırı 25,
 • Meslek yüksekokulları ve lisans eğitimi alan kişiler için yaş sınırı 28,
 • Lisanüstü eğitim alanlar için yaş sınırı 32,
 • Doktora ve tıp eğitimi alanlar için yaş sınırı 35,
 • Sporcular için ise yaş sınırı 35 yaşa kadar olabilecek

Bakayalar ve Asker Kaçakları Bedelli Askerlik Yapabilir mi?

Eğitim durumlarına göre eğer yukarıda verilen süreler aşılırsa bu kişiler bedelli olarak askerlik yapamayacak.

Tecil süreleri bittiği halde askerlik hizmetini yapmaya başlamayanlar ve asker kaçacağı konumunda bulunanlar bedelli askerlik yapamayacaklar.

Yeni Askerlik Sistemine Göre Bedelli Kaç Para Oldu?

2020 yılında askerliğini bedelli olarak yapmak isteyenlerin ödeyeceği ücret ilk 6 ay için 35 bin 54 lira 64 kuruş oldu. 2018/2019 yıllarında yapılan bedelli alımında bedelli olarak askere gidenler 3 hafta askerlik yapmış ve 15 bin TL ödemişti.

Yeni Askerlik Sistemi ile İlgili Diğer Önemli Detaylar

Yurt dışında en az 3 yıl süre ile fiilen çalışanlar, Milli Savunma Bakanlığınca verilecek uzaktan eğitimi alanlar, durumlarını ispata yarayan belgelerle birlikte bağlı bulundukları Türk konsoloslukları aracılığıyla askerlik şubelerine başvuracak.

Yoklama kaçağı, bakaya veya saklı olanlar, 1 Kasım 2019 tarihine kadar başvurmaları ve bedelli askerlikle ilgili belirlenen bedeli peşin ödemeleri şartıyla kuraya tabi tutulmaksızın bedelli askerlikten yararlanabilecek.

Askerliğini uzatanlardan Hatay, Kilis, Gaziantep, Şanlıurfa, Mardin, Şırnak, Hakkari, Van, Ağrı ve Iğdır illerindeki hudut birliklerinde görev yapanlara ayrıca ilave ödeme yapılacak.

Askerliğini uzatanlardan Hatay, Kilis, Gaziantep, Şanlıurfa, Mardin, Şırnak, Hakkari, Van, Ağrı ve Iğdır illerindeki hudut birliklerinde görev yapanlara ayrıca ilave ödeme yapılacak.

4 thoughts on “Yeni Askerlik Sistemi Hakkında Her şey 2020

 1. yukarıda ki şema kabul edilen yeni askerlik sistemi için hala geçerli mi ..benim oğlum şu an 3 aylık asker..askerliğini er olarak yapıyor ..önlisans mezunu olduğundan bu durumda resmi gazetede yayınlandıktan sonra yedek astsubay mı olmuş olacak ..yoksa er olarak devam mı edecek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir