Milli Savunma Bakanlığı

Yeni Askerlik Sistemi Hakkında Her şey 2019

Yeni Askerlik Sistemi Hakkında Her şey 2019 1

Türk milleti için vatan her şeyden önce gelmektedir. Bu yüzden hemen her Türk genci belli bir yaşa gelince askere gider. Yeni askerlik sistemi ile gençlerimiz, vatanlarına çok daha iyi bir hizmet sunma imkânına kavuşacaklar.

Yeni Askerlik Sistemi

Geçmiş aylarda bizzat Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar tarafından yapılan açıklamada, askerlik sisteminin değişeceği şeklinde açıklamalarda bulundu. Getirilmesi düşünülen yeni askerlik sisteminin üzerinde çok çalıştıklarını ve oldukça modern bir sistem olacağını ifade etti.

Ülkemiz için daha iyi olacağına inanılan yeni askerlik sisteminin detayları yavaş yavaş belli olmaya başladı. Hali hazırda askerde olan veya askere gidecek milyonlarca vatan evladımızı ilgilendiren bu sistem sayesinde gençlerin askeriyeye adaptasyonu kolaylaşacak. Milyonlarca ailenin takip ettiği ve ülkemizin önemli baş gündemlerinden olan yeni askerlik sistemi ve detayları kamuoyu ile paylaşıldı.

Yeni Askerlik Sistemi Hakkında Her şey 2019 2

Milli Savunma Üniversitesi hakkında merak edilenleri de buradan okuyabilirsiniz.

Yeni Askerlik Sistemi Nasıl Olacak?

 • Yeni sisteme göre yapılan açıklamalar ışığında, belirlenen er ve erbaşlar ile bedelliler bir ay eğitim yapacaklar.
 • Hemen herkes için değişmeyen ve aynı olacak olan bu bir aylık temel eğitim sonrasında, lise mezunu ya da daha alt eğitime mensup evlatlarımız 5 ay gibi bir süre daha kıtalarında eğitim yaparak toplam eğitimlerini kıtalarında 6 aya tamamlayacak.
 • İlk 6 aylık temel askeri eğitim sürecinde maddi açıdan sadece harçlıklarını alacaklar. Bu 6 aylık eğitimin bitiminde askerliğini tamamlayan askerlere, kalmak isteyip istemedikleri sorulacak.
 • Eğer kalmak isterlerse, askeri alandaki yeteneklerine göre kendileri ile 6 aylık bir sözleşme yapılacak. Bu altı aylık kısım maaşlı olacak ve devamında da kendileri kalmak isterlerse, bu sefer komutanları devreye girerek yeteneklerine göre sözleşmeli er ya da uzman erbaş olabilecekler.

Harp Okuluna nasıl girilir? 2019 Başvuru ve giriş şartları için tıklayınız.

Yeni askerlik sistemi ile gençlerimiz yeteneklerine göre kendilerini daha iyi gösterme imkânına kavuşmuş olmaktalar. Böylece hem askerler kendi istedikleri alanda hizmet edebilecek hem de TSK ihtiyacı olan alandaki personel açığını rahatlıkla karşılayabilecek.

Askerde kalmaya karar veren gençlerimiz ikinci 6 aylık sürecin ilk iki ayında, profesyonelleşme ve teknik eğitim sürecine tabi tutulacaklar. Bu iki aylık eğitim sürecinin ilk iki ayında harçlık, iki aylık eğitimin bitiminden itibaren ise maaş almaya başlayacaklar.

Böylece hemen hiçbir askerimiz ne ilk baştaki vatani borcunu ifa ederken ne de sonraki kısımda hiçbir maddi yardım almadan askerlik vazifelerini tamamlayacaklardır.

Bu arada MSB Personel temin‘den yeni askerlik alım ilanlarını takip edebilirsiniz.

Meslek Yüksek Okul mezunları ise doğrudan yedek astsubay olacaklar. Sonuçta liseden sonra belli bir süre daha okul okuyarak kendilerine meslek edinme imkânına kavuşmuş bu gençleri mesleklerinden koparmıyoruz.

Önceden üniversite mezunları askere gidince hem asıl işinden kopuyorlar hem de zaman kaybına uğruyorlardı. Yeni askerlik sistemi ile bu gençlerimiz şimdi hem mesleğinden kopmamakta, hem de her tür işlerini devam ettirmekteler. Yeni sistemde kendileri doğrudan yedek astsubay olarak istihdam edilmektedirler.

Yeni Askerlik Sistemi Hakkında Her şey 2019 3

Yeni Askerlik Sistemi

Çünkü Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, günümüz şartlarında insanların sivil hayatta iş bulmasının çok zor olduğunu ifade etti. Bu yüzdende bakan bey bu gençlerimizi iş hayatından hiç koparmamayı uygun gördük dedi. Şayet bu gençlerden yine de askeriyede kalmak isteyen olur ve uygun görülürse, ordunun isteğine göre saha ve kıtalarda maaşlı olarak çalışabilecekler.

Bunun yanında subaylığa da geçiş yapma hakkı kazanmış olmaktalar. Hulusi Akar yeni sistemle artık insanların zorunlu değil, tamamen isteyerek ve gönüllülük esaslı bir askeri eğitim verileceğini ifade etti.

Bunun yanında yine askerde kalmak isteyenlerden oluşan gönüllü bir subay, astsubay ve uzman sınıfı oluşturacaklarının altını çizdi. Bu sınıfın maaşlarının da normal zümre ile orantılı olacağını ve hiçbir hak kaybına uğramayacakları belirtildi. Hiyerarşik düzen doğrultusunda maaş alacakları, bu noktada kesinlikle verilecek maaşların tatmin edici olacağı söylendi.

Türkiye gibi genç nüfusun çok olduğu ve neredeyse her yıl 700 bine yakın gencin askerlik çağına geldiği bir ülkede yeni askerlik sistemi çok iyi bir şekilde planlanmalı ve herhangi bir aksaklık olmamalıdır. Nihayetinde Türk Silahlı Kuvvetlerinin hava, kara ve deniz olmak üzere üç farklı ana unsuru olduğunu ve her tür hazırlık aşamasının en ince detayına kadar düşünülmesi gerektiği belirtti.

Son derece modern olan yeni sistem sayesinde hem Türk Silahlı Kuvvetleri gücüne güç katacak, hem de gençlerimiz daha rahat bir sisteme kavuşmuş olacak.

Yeni Askerlik Sistemi Hakkında Her şey 2019 4

Yeni Askerlik Sistemi

Yeni Askerlik Sistemi Şeması

Ülkemizi ilgilendiren yeni askerlik sistemi şeması gençlerimizi çok yakından ilgilendirmektedir.

Yeni Askerlik Sistemi Hakkında Her şey 2019 5

Yeni Askerlik Sistemi Şeması

 • Askere gidecek olan gençler 2 ay eğitim alacaklar. Eğitim alacak olan bu zümre eğitim süresi boyunca harçlıklarını alacaklar, ama ilerleyen süreçte maaşlarını alacaklar.
 • Böylece 12 ayını tamamlayan askerler terhis olabilecekler, eğer kalmak isterlerse de haklarında yapılacak olan değerlendirmeye göre astsubaylığa geçme hakkına sahip olacaklar.
 • Lisans veya lisansüstü eğitim alan gençlerimiz ise askerlik vazifelerini yedek subay olarak yapacaklardır.
 • İki ay temel eğitim alacaklar ve 10 ay boyunca da kıtalarda maaşlı olarak çalışacaklarıdır. Askerlik süresi bitiminde kendi talepleri olur ve üstleri tarafından uygundur görüşü gelirse askerde kalabilecek ve subaylığa geçeceklerdir.

Bu yazıyla ilgili olarak Astsubay Meslek Yüksek Okuluna nasıl girilir? 2019 Başvuru ve giriş şartları yazısı da ilginizi çekebilir.

Yeni Askerlik Sistemi Ne Zaman Yürürlüğe Girecek?

Herhangi bir siyasi yetkiliden ya da Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar tarafından yeni askerli sistemi yürürlüğe giriş tarihi hakkında net bir açıklama yapılmış değil. Fakat şu bir gerçek ki yeni sistem ile ilgili çalışmalar tüm hızıyla devam etmektedir. Gerçi Milli Savunma Bakanı Sayın Hulusi Akar, 24 Nisan tarihinde yaptığı bir açıklamada sistem üzerinde çalıştıklarını ve çok kısa bir zaman kaldığını ifade etmişti.

Binlerce gencin ve milyonlarca ailenin merakla beklediği yeni sistem için elimizden geldiğince hızlı olmaya çalışıyoruz diyen bakan, yeni sistemi bizde heyecanla bekliyoruz ifadelerini kullandı. Nihayetinde bu işler bütün bir memleketi ilgilendirdiği için ister istemez bizde dikkatli olmaya ve hatasız bir sistem yapmaya çalışıyoruz. Üzerinde çalışılan bu sistem hem memleketimiz hem de gençlerimizi için oldukça uygun ve öngörülebilir bir sistem olmaktadır.

Hazırlık çalışmalarımızın neredeyse büyük bir çoğunluğu tamamlanmış durumdadır. Ülkemiz için en iyi yeni askerlik sistemi üzerinde her tür detay düşünülerek çalışmalarımız devam ediyor. Bu sistem üzerinde en çok durduğumuz noktalardan bir tanesi, Türk Silahlı Kuvvetlerine asla zarar vermeyecek bir yapıda ve caydırıcılığını daha da güçlü hale getirmesidir.

Bu sistem sayesinde artık gençlerimiz ve aileleri şimdi ne olacak tam iş bulmuşken askerliği geldi türünde endişelere kapılmayacaklar.

Genel olarak ana hatlarının ve prensiplerinin belirlendiği yeni askerlik sisteminin ince detayları ve ufak eksiklikleri üzerinde çalışıldığı söylenmektedir. Yeni sistemin ülkemize ve milletimize hayırlı olmasını dileyen bakan bey, aynı zamanda gençlerimizin hemen her tür desteği alabileceklerini de açıkladı.

Yeni askerlik sistemi yürürlük tarihi daha tam net belli olmasa da, yeni sistemle gençlerin hayatının kolaylaşacağı ve hem askerlik esnasında hem sonrasında her tür desteği alacakları konusu netlik kazandı. Edinilen bir diğer bilgi ise, yeni, sistemin en kısa sürede hayata geçirilerek bir an evvel işler hale gelmesi amaçlanmaktadır. Ülkemizin göz bebeği olan Türk Silahlı Kuvvetleri ve Mehmetçiklerimiz bu yeni sistem ile çok daha modernize bir şekilde faaliyetlerini sürdüreceklerdir.

Ayrıca Jandarma Nasıl Olunur? öğrenmek istiyorsanız buraya tıklayınız.

Yeni Askerlik Sistemi Tecil Süresi

Yeni askerlik sistemine göre tecil süreleri de değişti.

Buna göre;

 • Lise eğitiminde öğrenim gören biri için yaş sınırı 22,
 • Meslek liselerinde okuyan biri için yaş sınırı 25,
 • Meslek yüksekokulları ve lisans eğitimi alan kişiler için yaş sınırı 28,
 • Lisanüstü eğitim alanlar için yaş sınırı 32,
 • Doktora ve tıp eğitimi alanlar için yaş sınırı 35,
 • Sporcular için ise yaş sınırı 35 yaşa kadar olabilecek

Bakayalar ve Asker Kaçakları Bedelli Askerlik Yapabilir mi?

Eğitim durumlarına göre eğer yukarıda verilen süreler aşılırsa bu kişiler bedelli olarak askerlik yapamayacak.

Tecil süreleri bittiği halde askerlik hizmetini yapmaya başlamayanlar ve asker kaçacağı konumunda bulunanlar bedelli askerlik yapamayacaklar.

Yeni Askerlik Sistemine Göre Bedelli Kaç Para Oldu?

Yeni açıklanan askerlik sistemine göre bedelliler 30 Bin TL ödemek zorunda kalacak. 2018/2019 yıllarında yapılan bedelli alımında bedelli olarak askere gidenler 3 hafta askerlik yapmış ve 15 bin TL ödemişti.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Abone ol  
Bildir