Sözleşmeli ER/ERBAŞ nasıl olunur? Şartları nasıl?

Sözleşmeli ER/ERBAŞ nasıl olunur? Şartları nasıl? 1

Sözleşmeli er asker olarak Türk Silahlı Kuvvetleri’nde çalışmak isteyenler için Sözleşmeli er asker nasıl olunur, şartları nasıl, kimler başvurabilir gibi konuları ele alıyoruz.

Kara kuvvetlerinde, Deniz kuvvetlerinde ve Hava kuvvetlerinde sözleşmeli er olarak para kazanmak isteyenler Jandarma, Piyade v.s. sözleşmeli er olarak görev yapabiliyor.

SÖZLEŞMELİ ER/ERBAŞ KİMDİR? 

Vatani görevini yapmak zorunda olan erlerin ve erbaşların bu zorunlu görevleri yapabilmeleri için belirli bir ücret karşılığı istihdam edilen, erbaş ve er kadrolarında görev yapan erlere/askerlere sözleşmeli er/erbaş denmektedir.

SÖZLEŞMELİ ER/ERBAŞ KİMLER OLABİLİR? ŞARTLAR NELERDİR?

1. Sözleşmeli er olmak istyenlerle öncelikle olarak ön sözleşme yapılır ve askerlik eğitimine alınırlar. Askerlik eğitimini başarılı bir şekilde tamamlayanlar ile yetkili kişiler makamında, en fazla 4 sene / en az 3 sene olmak üzere sözleşme yapılır. 4 yıllık süre bitiminde en fazla 7 yıllık görev yapabilirler. Burada tanımı yapılan er ve erbaş adaylarının bilmesi gereken en önemli noktalardan biri, yapılan sözleşmeleri tek taraflı olarak fesih edemezler. Yani er/erbaşlıktan ayrılmak isteyen kişiler sözleşmeyi anlaşaral karşılıklı yapmak yada TSK/MSB tarafından fesih edilmesi gerekmektedir.

 1. En az ilköğretim ve yurt dışındaki dengi okul mezunu olanlardan;
  1. Askerlik hizmetine başlamadan önce er/erbaş olanların sevk tarihleri MSB tarafından ertelenir.
  2. Askerlik yapmadan hizmete kabul edilen er/erbaşların ön sözleşme imzaladıkları tarihten itibaren askerde geçirdikleri sürenin 3’te 1’i askerlik hizmetinden sayılmaktadır.

SÖZLEŞMELİ ER/ERBAŞLIK RÜTBE VE YÜKSELME SİSTEMİ NASIL?

 1. Sözleşmeli olarak en az 2 seneyi bitirien askerler, görev yaptıkları yer uygunsa ve başka bir olumsuz neden yoksa Sözleşmeli Onbaşılığa; yükselirler.
 2. Sözleşmeli onbaşı olarak da en az seneni bitiren erler, yine aynı şekilde çalıştıkları yerin uygunluk durumuna ve şahsi ekstra durumları yoksa Sözleşmeli Cavuşluğa yükselirler.
 3. Sözleşmeli er/erbaşlar, askerlik hizmetinde mevcut çalışan aynı rütbedeki er/erbaşların üstü olur. Diğer aynı statüde yer alan Uzman Erbaşların ise altıdır.

SÖZLEŞMELİ ER/ERBAŞLARIN ÖZLÜK HAKLARI NELERDİR?

 1. Sözleşmeli erlerin ve erbaşların askerlik kıyafeti normal askerliğini yapan asker ile aynı olmaktadır.
 2. Askeri kimliklerde yine normal askerliğini askerlere verilen askeri kimlikler ile aynıdır.
 3. Sözleşmeli er ve erbaşlar görev yaptıkları bölümde kendilerine verilen silah ve araçları kullanmaktadır.
 4. Yine diğer normal askerler gibi askeriyede kalırlar ve sabah, öğle, akşam yemeklerini devlet karşılar. Yatacak yer için de ücret ödemezler.

ER/ERBAŞLARIN UZMAN ERBAŞ OLABİLMESİ İÇİN NELER GEREKLİ

 1. Sözleşmeli erbaş ve erlerden en az 3 sene çalışanlar, sözleşme süreleri içerisinde ve de başcurulan senin Ocak ayının ilgi günü 29 yaşını bitirmemiş olmalıdır. Sıralı 3 disiplin yetkili amiri tarafından “UZMAN ERBAŞ OLUR” belgesini doldurulmak şartıyla kendileri Uzman Erbaş olmak istediklerini belirterek başvurur. Uygun bulunanların rütbesi Uzman Erbaş olarak tanımlanır.
 2. Sözleşmeli erlerden ve de erbaşlardan 7 senesini tam olarak doldurarak ayrılanlar arasından niteliği olumlu bulunanlar, yine yönetmeliklerde belirtilen şartları taşıyorsa  Millî Savunma Bakanlığı ve Devlet Personel Başkanlığının belirleyeceği boş kadrolara atanabilirler.

SÖZLEŞMELİ  ER/ERBAŞLARIN İZİN SÜRELERİ VE İZİN HAKLARI

 1. Sözleşmeli olarak görev yapan sözleşmeli erler ve erbaşlar her sene 30 gün lük yıllık izinleri vardır. Bu izinler planlı olarak verilir. 15 günde yıllık mazeretli izin hakları bulunmaktadır. Bu 15 gün dışında; er/erbaşların en yakınlarının vefatı halinde, bunlar: babasıi eşi, anası, kardeşleri eşi ve çocuklarının ölümü halinde 10 gün izin verilir. Eğer erin eşi doğum yaparsa 10 gün daha izin verilir. Yine bunlar dışında: Deprem, yangın, deprem ve sel gibigibi önemli doğa olaylarında 1 sene içinde toplam 30 günlük izin hakkı tanınır. Bu mazeretler kendi yıllık izinden düşmez.
 2. TSK DAYANIŞMA VAKFI’na üye olan er/erbaşların ailelerine ölüm, kaza gibi durumlarda yardım yapılabilir. Bunun için Türk Silahlı Kuvvetleri Dayanışma Vakfına üye olmaları gerekmektedir.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir