Sandviç nasıl yazılır? TDK’ya göre Sandeviç’in doğru yazılışı

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)


 • Yazar
  Yazılar
 • #1160
  Baş Komutan
  Anahtar yönetici

  Sandviç nasıl yazılır diye merak edenler olmuş, kısaca değinelim istedik. Ekmek arası sevilen yiyeceklerden biri olan bu ürün nasıl yazılır?

  Sandviç Nasıl Yazılır?

  Sandviç nasıl yazılır?

  Sandviç mi, Sandaviç mi, Sandiviç mi?

  Halk arasında yaygın bilinen yada okunuşuna göre Sandeviç, Türk Dil Kurumu’na göre Sandviç olarak yazılır.

  Yani doğrusu: Sandviç

  Sandviç nedir? Tarihçesi

  Wikipedia’ya göre Sandviç: Batı’da bulunan ekmek dilimlerini kullanan bir sandviçin modern konsepti, 18. yüzyıl Avrupa’sına kadar tartışılabilir. Bununla birlikte, başka bir yiyeceğin altında (veya altında ve altında) yatmak veya başka bir yiyeceğin üstünü örtmek ve sarmak veya sarmak için kullanılan bir çeşit ekmek veya ekmek benzeri maddenin kullanılması, on sekizinci yüzyıldan önce dünya çapında çok daha eski kültürlerde bulundu.

  Eski Yahudi adaçayı Hillel Elder’ın, Paschal kuzu ve acı otlardan elde etleri yumuşak bir matzahta (düz, mayasız ekmek), gözleme ile yapılan modern bir sarma biçiminde Fısıh sırasında sardığı söylenir. [9] Batı Asya’da ve Kuzey Afrika’da tabağa ağızdan küçük miktarlardaki yiyecekleri kepçe veya sarmak için sadece biraz çeşitlilik gösteren düz ekmekler uzun zamandır kullanılmaktadır. Fas’tan Etiyopya’ya ve Hindistan’a ekmek, Avrupa somun geleneğine zıt olarak düz turda pişirilir.

  Avrupa’da, Orta Çağ’da, “hendek” olarak adlandırılan kalın kaba ve genellikle eski ekmekler tabak olarak kullanılıyordu. [10] Yemekten sonra, ıslanmış hendek, bir köpeğe ya da zenginlerin masalarında dilencilere beslenir ve daha mütevazı koşullarda dinleyiciler tarafından yenir. İngiliz sandviçine doğrudan bağlantıya sahip olan acil mutfak öncüsü on yedinci yüzyılın Hollanda’sında bulundu; doğa yazarı John Ray’in [11] [12] taverna etlerinde kirişlerden asılı olduklarını gözlemledi. ince dilimler yapın ve tereyağını dilimleyen ekmek ve tereyağla yiyin “- Hollanda belediyesi broodje’sini, açık yüzlü sandviçi açığa çıkaran açıklayıcı özellikler, henüz İngiltere’de yabancıydı.

  Başlangıçta, geceleri oyun oynarken ve içerken erkeklerin paylaştığı yiyecekler olarak algılanan sandviç, kibar toplumda aristokrasi arasında bir gece yemeği olarak görünmeye başladı. Sandviç’in İspanya ve İngiltere’deki popülaritesi, 19. yüzyılda, endüstriyel toplumun ve işçi sınıflarının yükselişinin hızlı, taşınabilir ve ucuz yemekleri gerekli kıldığı zaman, çarpıcı bir şekilde arttı. [13] Örneğin Londra’da, 1850’ye kadar en az yetmiş sokak satıcısı jambonlu sandviç satıyordu; Bu on yıl boyunca sandviç barlar, aynı zamanda batı Hollanda’da tipik olarak karaciğer ve tuzlu et sandviçlerine hizmet veren önemli bir beslenme tesisi haline geldi. [14]

  Amerika Birleşik Devletleri’nde, sandviç önce akşam yemeğinde ayrıntılı bir yemek olarak tanıtıldı. Yirminci yüzyılın başlarında, ekmek Amerikan diyetinin temelini oluşturan sandviç, Akdeniz’de zaten yaygın olanla aynı popüler, hızlı yemek haline geldi. [13]

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Cevap yazabilmek yada konu açabilmek için GİRİŞ yapınız.