İşsizlik maaşı hangi durumlarda kesilir?

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)


 • Yazar
  Yazılar
 • #546
  Baş Komutan
  Anahtar yönetici

  Her şey gibi işsizlik maaşını almanın da bazı şartları vardır. Hatta almaya başladıktan sonra bile dikkat edilmesi gereken durumlar var. Eğer aşağıda ki eylemleri, durumları yaparsanız işsizlik maaşınız kesilir:

  • İŞKUR tarafından teklif edilen mesleklerine uygun ve son çalıştıkları işin ücret ve çalışma koşullarına yakın ve ikamet edilen yerin belediye mücavir alanı sınırları içinde bir işi haklı bir nedene dayanmaksızın reddedenlerin,

   

  • Çalışma hayatını inceleme ve denetleme yetkisine haiz müfettişlerce veya kamu idarelerinin denetim elemanları tarafından yapılan denetimlerde Kurumumuzdan işsizlik ödeneği aldığı dönemde kayıt dışı olarak çalıştığı tespit edilenlerin, işsizlik ödenekleri tekrar başlatılmamak üzere kesilmektedir.

   

  • İşsizlik ödeneği aldığı süre içinde herhangi bir sosyal güvenlik kuruluşundan yaşlılık aylığı almaya başlayanların ödenekleri “Emeklilik” gerekçesiyle yaşlılık aylığını almaya başladığı tarih itibarıyla kesilir.

   

  • İŞKUR tarafından önerilen meslek geliştirme, edindirme ve yetiştirme eğitimini haklı bir neden göstermeden reddeden veya kabul etmesine karşın devam etmeyen ve haklı bir nedene dayanmaksızın Kurum tarafından yapılan çağrıları zamanında cevaplamayan, istenilen bilgi ve belgeleri öngörülen süre içinde vermeyenlerin işsizlik ödenekleri kesilmektedir. Ancak, bu hallerin sona ermesi durumunda, ödemelere yeniden başlanmaktadır. Ödemenin süresi başlangıçta belirlenmiş olan toplam hak sahipliği süresinin sona erdiği tarihi geçememektedir.

   

  BENZER SORU CEVAP KONULARI

  İşsizlik maaşı alanların yakınları hastaneden yararlanabilir mi?

  İşsizlik maaşı alanlar hastaneden yararlanabilir mi?

  Şirket kuranların işsizlik maaşı kesilir mi?

  Emekli olanların işsizlik maaşı kesilir mi?

  Askere gidersem işsizlik maaşı kesilir mi?

  İşsizlik maaşı hangi durumlarda kesilir?

  İşsizlik maaşını zamanında almazsanız ne olur?

  İşsizlik maaşı alanlar hangi haklara sahip olur?

  • Bu konu 1 yıl 3 ay önce önce Baş Komutan tarafından değiştirildi.

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Cevap yazabilmek yada konu açabilmek için GİRİŞ yapınız.