Jandarma Personel Temin, Nasıl Jandarma Olunur? 2020

Jandarma Personel Temin, Nasıl Jandarma Olunur? 2020 1

Herkesin merak ettiği ve merakla beklediği Jandarma personel temin ve başvuru şartları nasıl yapılmaktadır ve başvuru yaparken nelere dikkat edilmelidir gibi tüm soruların cevaplarınız yazımızda sizlere sunmaya çalıştık.

Jandarma Genel Komutanlığı 2020 yılı için 3.375 subay astsubay ve 22.000 gibi sözleşmeli uzman erbaş komando personeli almayı planlamaktadır. Bunun için Jandarma personel alımı ve başvuru şartlarını ve adaylarda aranılan özellikleri içeren kılavuz yayınlanmış bulunmaktadır.

Adaylar için ön başvurular 25 Şubat 2020 ’da başlamış olup 13 Mart 2020 ’da sona ermiş bulunmaktadır. Dönem dönem yine alımlar yapacak olan Jandarma Genel Komutanlığı personel alımı için duyurularını kendi sitesi üzerinden yapmaktadır.  Jandarma Genel Komutanlığının alacağını belirttiği personel için detayları yazımızda bulabilirsiniz.

Jandarma Personel Temin, Nasıl Jandarma Olunur? 2020 2
Jandarma Personel Temin Detayları 2020

Değişen askerlik sistemi ile ilgili bütün merak edilenleri burada bulabilirsiniz.

2020 Yılı Jandarma Personel Temin Başvuruları Nasıl Yapılır?

Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi Başkanlığında eğitim görecek olan adayların başvuru süreci 25 Şubat ve 13 Mart tarihleri arasında tamamlanmış bulunmaktadır.

Jandarma Genel Komutanlığının alacağı bay/bayan muvazzaf/sözleşmeli astsubay ihtiyacı için ve aynı şekilde Sahil Güvenlik Komutanlığının da alacağı bay/bayan sözleşmeli personel ihtiyacı için başvuruların yukarıdaki tarih aralığında yapılması gerekmektedir. Jandarma personel temin işlemleri için öncelikle belirtilen tarihler arasında internet üzerinden başvuru yapılması gerekmektedir.

Başvurusu kabul gören adaylar Jandarma personel temini için seçme sınavlarına hak kazanmaktadırlar. Seçme sınavına hak kazanmış olan adaylar isimlerinin yayınlanacağı listeyi ve yapılacak olan sınav, sınavın yeri, sınavın zamanı ve sınav ücreti yatırma ile ilgili her tür detayı www.jandarma.gov.tr; www.jsga.edu.tr ve www.sahilguvenlik.gov.tr internet adresleri üzerinden öğrenebileceklerdir.

Kesinlikle başvuru kılavuzlarını detaylı ve dikkatli bir şekilde okumadan internet üzerinden başvuru yapmayınız. Çünkü başvuru sırasında yapacağınız yanlış kodlamalar, sizin için olumsuz ve telafisi zor sonuçlar doğurabilmektedir.

Jandarma Personel Temin, Nasıl Jandarma Olunur? 2020 3
Jandarma Personel Temin Detayları 2020

Milli Savunma Üniversitesi MSÜ’de nasıl okunur. Şartları neler. Öğrenmek için burayı kullanın.

Jandarma Personel Alımı Başvuru Şartları

Öncelikle ön başvuruların sadece https://vatandas.jandarma.gov.tr/PTM/Giris internet adresi ile jandarma ve sahil güvenlik personel temin sitesi üzerinden e-devlet kapısı aracılığı ile yapılması gerektiğini belirtelim. Çünkü internet ortamı dışında posta yoluyla veya şahsen yapılan başvurular değerlendirmeye alınmayacaktır.

Jandarma personel alımı başvuru şartları noktasında öncelikle doğru başvuru yapmalısınız, bunun içinde kesinlikle adaylık başvuru kılavuzunu çok dikkatli okumanız gerekmektedir. Şimdi gelelim adaylarda olması gereken şartlara;

 • Başvuru yapacak olan adayların bir kere Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları olması zorunluluğu bulunmaktadır.
 • Size verilen başvuru kılavuzlarında yer alan öğrenim programlarından mezun olmak ya da bu okullara Yükseköğrenimce denk tutulan ve denkliği kabul edilen yurtdışı okullarından mezun olmak gerekmektedir.
 • Halen okulunuz devam etmekteyse kayıt tarihi olan 26 Ağustos 2020 tarihine kadar okulunuzun bitmiş olması gerekmektedir.
 • Jandarma personel temini başvuru şartları arasında yer alan bir diğer husus ise, Jandarma Genel Komutanlığı için ön lisans veya lisans bölümlerinden mezun olmuş ya da 26 Ağustos 2020 tarihine kadar mezun olacak adayların 27 yaşını bitirmemiş olmaları gerekmektedir.
 • Lisansüstü eğitim yapan veya yapmış olan adayların ise yine aynı şekilde 32 yaşını bitirmemiş olması gerekmektedir.
 • Sahil Güvenlik Komutanlığına ise, ön lisans bölümlerinden mezun olmuş veya 26 Ağustos 2020 tarihine kadar mezun olacak olanlar için 27 yaş sınırı bulunmaktadır.
 • Jandarma personel temini başvuru şartları şartları arasında yer alan en önemli maddelerden bir tanesi de güvenlik ve arşiv soruşturmasından geçer not almak olmaktadır.
 • Jandarma Genel Komutanlığınca getirilmesi zorunlu olan sağlık yeteneği yönetmeliğinde yer alan şartları taşımaları ve” Muvazzaf/sözleşmeli subay olur” raporu almaları gerekli olmaktadır. Yine aynı şekilde pilot branşında olacaklar içinde uçuşa elverişlidir raporu alınması gerekmektedir.
 • Yine bunların haricinde kılavuzda belirtilen diğer bütün şartları taşıyor olmak gerekmektedir.
 • Aday eğer evli ise, kendisi veya eşinin hiçbir şekilde genelevde çalışmamış olması, fuhuş yapmamış olması ya da bu tarz utanç duyulacak işlere aracılık yapmamış olması gerekmektedir.
 • Yine aranan ve önemli olan bir diğer Jandarma personel alımı başvuru şartı ise, hiçbir şekilde yasadışı iş yapmamış olması, uyuşturucu, kumar veya uyarıcı madde kullanmamış olması ve bu suçlardan hüküm giymemiş olması gerekmektedir.
 • Başvuru yapacak olan adayların adli veya idari soruşturma veya kovuşturma geçirmemiş olması gerekmektedir. Yine aynı şekilde adayın kendisi ya da eşi hükmün geriye bırakılması şartı ile dahi olsa bir yıldan fazla ceza almamış olması gerekmektedir.
 • Adayın adam öldürme, hırsızlık, dolandırıcılık, ihaleye fesat karıştırma, mal varlığı aklama, kaçakçılık veya cinsel istismar gibi suçlara hiçbir şekilde bulaşmamış olması gerek şartlar arasında olmaktadır.
 • Başvuru yapacak olan adaylarda askerlik hizmetini yapmış olma şartı aranmamaktadır. Burada önemli olan husus ise, şayet askerlik yaparken başvuru yapıyorsanız Birlik Komutanlıklarınızca düzenlenen Nitelik Belgesinden en az 80 puan ve üzeri almış olmanız gerekmektedir.
 • Jandarma personel temini başvuru şartları arasında bulunan bir diğeri ise, önceki çalıştığı kamu kurum ve kuruluşlardan ahlaki nedenler veya disiplinsizlik nedenleriyle çıkarılmamış olması gerekmektedir.
 • Herhangi bir zararlı bağımlılığından dolayı tedavi görüyor olmaması ve bu bağımlılıklarından dolayı vücudunda kalıcı bir hasar bulunmaması gerekmektedir.
 • Başvuru yapacak adayın kamu haklarını kullanmaktan yoksun bırakılmamış olması gerekmektedir.
 • Sağlık problemlerinden dolayı ilişiği kesilenler ile ASEM’de hali hazırda eğitim görenler hariç, herhangi bir sebepten dolayı askeri okullardan ilişiği kesilmemiş olması, emniyet teşkilatından çıkarılmamış olması ve askeriyeye bağlı okullardan uzaklaştırılmamış olması gerekmektedir.
 • Bir diğer Jandarma personel temini başvuru şartları arasında yer alan önemli madde ise okulların haricinde, Türk Silahlı Kuvvetleri ile Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı birimlerinden de herhangi bir sebeple çıkarılmamış olması gerekmektedir.
 • Hiçbir şekilde terör örgütlerine ya da bunların yasal veya yasal olmayan bağlantılarına bulaşmamış olmaları gerekmektedir. Toplantılarına, yürüyüşlerine veya mitinglerine asla katılmamış olmaları çok önemli şartlar arasında yer almaktadır.
 • Askerlik hizmeti esnasında askerliğe elverişli değildir raporu almamış olması gerekmektedir.
 • Başvuruda bulunacak adayların hem 27 yaşını bitirmemiş olmaları hem de terhisleri üzerinden 5 yıldan fazla geçmemiş olası gerekmektedir.
 • Başvuru yapacak olan adayın başvuru tarihinde hiçbir şekilde bir siyasi partiye ya da siyasi partilerin yan kuruluşlarına üye olmadıklarına dair yazılı bir beyan sunmaları gerekmektedir.

Başvuru yapacak olan adayların yukarıda yazılı olan Jandarma personel temini başvuru şartları arasından herhangi bir tanesini bile sağlamıyor olmaları durumunda sınavlarının sonucuna bakılmaksızın, öğrenime başlamış olsalar dahi öğrenciliklerine son verilmektedir.

Bu yüzden başvuru yapacak olan adayların öncesinde kendilerinin gerek ve yeter şartları sağlayıp sağlamadıklarını iyice tespit etmesi gerekmektedir. Adaylar yine başvuru esnasında güncel adres bilgilerini kullanmalı ve kesinlikle yalan beyanda bulunmamalıdırlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir