Harp Okulu Personel Temin

Harp Okulu Personel Temin 1

Last Updated on

Kısaca MSB olarak anılan ve sıkça MSB personel temin olarak aranan bu terim, vatanı için asker olarak Milli Savunma Bakanlığı personel temini ihtiyacını karşılamak isteyen Türk vatandaşları için önemli bir yere sahip.

Milli Savunma Bakanlığı personel temini ile kendi ihtiyacı olan asker ve memur sayısını karşılarken, vatandaş olarak Türk Silahlı Kuvvetlerine katılan askerlerimiz de vatanına hizmet etmenin ve TSK gibi onurlu bir kurumda çalışırken para kazanmanın haklı gururunu yaşıyor.

Türkiye’de askerlik sistemi baştan aşağı değişti. Buna göre çok eskiden 20 ay olan zorunlu askerlik, 18 aya, daha sonra 15 aya, en sonda 12 aya kadar düşmüştü. Bu dönem, üniversite mezunları için 6 ay kadar bir zaman dilimini kapsıyordu.

2019 YENİ ASKERLİK SİSTEMİ

2019 yılına gelindiğinde ise Türk Silahlı Kuvvetlerinde çalışmak isteyen MSB personeli olmak için gün sayan normal erlere gün doğdu. Yeni 2019 askerlik sistemine göre:

1 ay askerlik: herkes için zorunlu olacak. Burada eğitim kısıtlaması yok.

Bedelliler 1 ay askerlikten sonra terhis olacak.

İlkokul, ortaokul ve lise mezunları: 1 ay zorunlu temel eğitim, 5 ay kıta eğitimi ile birlikte 6 ay zorunlu askerlik yapacak. 6 ay zorunlu 6 ay isteğe bağlı. Bu ilk 6 ayda ufak bir harçlık alacak.
Sonraki 6 ay ise isteğe bağlı olacak ve isteyen 12 ay askerlik yapacak. 2. 6 aylık dönemde ise harçlık değil tam maaş bağlanacak.


Meslek yüksek okulu, Lisans ve Yüksek Lisans mezunları: 6 ay zorunlu askerlik yapacaklar. Ancak 12 askerlik yapmak isterlerse ilk 2 ay ufak bir harçlık, kalan 10 ay ise maaş alabilecekler.6 ay zorunlu 6 ay isteğe bağlı.

Bu sistem ile beraber MSB personel temini işlemleri hızlanmış olacak. Askerde kalmak isteyen askerlerin önü açılacak ve isterlerse sürekli olarak, uzman, astsubay, subay gibi pozisyonlarda hayatlarına TSK askeri olarak devam edebilecekler.

İnsanların MSB personel temini ihtiyacına cevap vermesinin birkaç nedeni var.

1- Asker olarak anılmak Türk vatandaşlarına gurur veriyor.

2- Asker iken ölünce Şehit, yaralanırsa Gazi unvanı alınıyor. Bu hem bu dünya hem de diğer dünya için muazzam bir durum olarak görülüyor. Zira Şehitlik mertebesi İslam inancımıza göre çok üst bir konumda yer alıyor.

3- Olanakları zorlu olsa da maddi karşılığı bir çok işe göre beklentileri oldukça karşılıyor. Bir MSB personelinin en düşük maaşı 2019 yılı ile asgari ücretin en az 2,3 katı civarında bulunuyor.

MSB’DA ASKER OLMAK

MSB’da asker olarak çalışabilmek için çeşitli sınıflara ayrılan bölümlerden biri tercih etmeniz gerekiyor. Zira MSB personel temini yaparken buna dikkat ediyor.

1 – Kara Kuvvetleri Komutanlığı

2 – Deniz Kuvvetleri Konutanlığı

3 – Hava Kuvvetleri Komutanlığı

Bu 3 ana unsur dışında Genel Kurmay Başkanlığı v.b. kurumlar kendi bünyesi içinde MSB personeli temini için duyuru açabiliyor.

Kara Kuvvetleri Komutanlığı’da adından da anlaşılabileceği gibi karada konuşlu askerler bütününü ifade eder. Kısaca K.K.K olarak anılan bu komutanlık, kendi bünyesinde personel temin etmek için: Tankcı, Topcu, Hava savunmacı, Kara Havacı, Piyade, İstihkam, Ulaştırma, İkmal, Muhabere, Bakım, Maliye, Personel ve Harita bölümlerine eğitimlerine göre vatandaşları asker olarak alır. Bu bölümlendirmeler önemlidir. Çünkü herkes sevdiği işi yapmak ister. Sevilerek yapılan işten maksimum verim ve keyif alınır. Kara Kuvvetleri Komutanlığına genç yaşta eğitilmek üzere Kara Harp Okulu vasıtasıyla öğrenciler yetiştirilerek kemikten orduya alınır.

Kara harp okulunda eğitimini tamamlayan öğrenciye subay unvanı dışında, eğitim gördüğü bölüme göre lisans diploması verilir.

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nda yine adından anlaşılacağı gibi, denizde görev yapan askeri birlikleri ifade etmektedir. Bu komutanlık kendi bünyesinde asker temin edebilmek için: makine, gemi, inşa mühendisliği, İşletme, memur gibi mezunluk ve eğitim seviyeli askerler kemik gövdeyi oluştururken, subaylar ise bu birliğin askeri kanadını oluşturmaktadır.
Deniz Kuvvetleri Komutanlığına genç yaşta eğitilmek üzere Deniz Harp Okulu vasıtasıyla öğrenciler yetiştirilerek kemikten orduya alınır. Deniz Harp Okuluna alınmaya hak kazanan bir öğrenci Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı adına eğitilmektedir.

Eğitimlerini tamamlayan deniz harp okulu öğrencileri subay unvanı kazanır. Ayrıca okuduğu bölüme göre lisans diploması alır.

Hava Kuvvetleri Komutanlığı ise havacılık alanında faaliyet gösteren Türk Silahlı Kuvvetleri askeri birliğini temsil eder. Bu birlikte askerler pilotluk, yardımcılık, askeri indirme de yer alan subaylar, yer kontrol, piyade, memurluk gibi alanlarda kendi bünyesine alım yapmaktadır. Hava Kuvvetleri Komutanlığına genç yaşta eğitilmek üzere Hava Harp Okulu vasıtasıyla öğrenciler yetiştirilerek kemikten orduya alınır. Hava Harp Okulu eğitimi İstanbul Yeşilyurt’ta verilmektedir.

Hava harp okulundan mezun olanlara Harbiyeli deniliyor. Harbiyeliler mezun olduktan sonra lisans diploması almakta ve pilot adayı teğmen unvanı kazanmaktadırlar.

Harp Okulları Faaliyet Takvimi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir