Çocuk Parası Nasıl Alınır? Doğum Parası Alma Yöntemi 2020

Çocuk Parası Nasıl Alınır? Doğum Parası Alma Yöntemi 2020 1

Birçok kişinin duyduğu ama nasıl olduğunu bilmediği çocuk parası nasıl alınır? yada diğer adıyla doğum parası nasıl alınır? sorusunun cevabını veriyoruz.

Ülkemizde doğum yapan annelere çocuk yardım parası yapılmaktadır. Devlet tarafından projelendirilen bu sistem farklı projelerle ailelere destek amaçlı sunulmaktadır. Birçok kişi çocuk parası nasıl alınır, nereden alınır gibi soruların cevaplarını merak etmektedir.

Yine bunların yanında devletimiz tarafından ailelere okuyan çocuklar için, çalışan anneler için farklı birçok yardımlar yapılmaktadır. İster istemez anne ve babalarda bu tür yardımların hangi şartlar altında, nereden ve nasıl alındıklarını merak etmektedirler.

Bu yazımızda elimizden geldiğince sizlere doğum yardımının ne olduğu ve ne gibi durumlarda faydalanılabileceği hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Çocuk Parası Nedir? Doğum Parası Detayları 2020

Doğum Parası Nedir Kimler Yararlanabilir?

Ülkemizde doğum yardımından faydalanabilmek için öncelikle doğum yapacak olan kişilerin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması gerekmektedir. Doğum parası nedir diye merak edenler için; annenin canlı doğum yaptığı bebek için bir nevi aileye destek amaçlı verilen yardım olmaktadır. Bu para sayesinde aileler bir nebze de olsa bebekleriyle ilgili ihtiyaçlarını karşılayabilmektedirler.

Doğum yardımı ailelerin yapılırken ailelerin sosyal ekonomik yapısına bakılmamaktadır. Başvuru yapan ve eşlerden en az birisi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan her aile bu yardımdan faydalanabilmektedir. Sosyal devlet olmanın bir gereği olarak Türkiye Cumhuriyeti, annenin doğum sayısı arttıkça yapılan yardım miktarı da belirli oranlarda artmaktadır.

Doğum Parası Ne Kadar?

Günümüzde birçok doğum yapan ya da yapacak olan aileler, doğum yardımının nasıl alınacağını ve ne kadar olduğunu merak etmektedirler. Doğum parası ilk çocukta, ikinci çocukta ve 3. çocukta farklı oranlarda yatmaktadır. Doğum esnasında ve sonrasında birçok masrafa giren aileler için ekonomik açıdan oldukça iyi olmaktadır. Ülkemizde doğum yapan annelere tek sefere mahsus olarak yapılan yardım ödemesi miktarları aşağıdaki gibi olmaktadır.

 • İlk doğan çocuk için doğum parası ne kadar diye merak edenler için, devletimiz ilk canlı doğumlarda 300 TL çocuk parası vermektedir.
 • İkinci canlı doğumlarda 400 TL tutarında olmaktadır.
 • Üçüncü çocuklarda ve sonrakilerde ise yine tek sefere mahsus olmak üzere 600 TL yardım edilmektedir.

Eğer annenin yapmış olduğu doğum çoklu olarak gerçekleşirse, yapılan ödemelerde farklılık gösterebilmektedir. Eğer anne ikiz çocuk doğurursa, birincisi ilk çocuk, ikicisi 2. Çocuk gibi düşünülerek 300+400=700 TL olmaktadır. Unutmadan doğum yardım aparasının alınabilmesi için doğumun 15 Mayıs 2015 sonrasında gerçekleşmiş olması gerekmektedir.

Bu tarihten öncesinde yapılan doğumlar için doğum yardım parası ödenmemekte olup, sonrasındaki doğumlarda unutanlar geriye dönük olarak da alabilmektedirler.

Çocuk parası ne kadar? Diğer adıyla doğum parası ne kadar diye merak edenler için birkaç hesaplama yaparak da yardımcı olunabilmektedir. Eğer anne adayı ilk doğumunda üçüz bebek dünyaya getirirse, bu doğumdan dolayı alacağı ücret şöyledir. Üçüzlerden ilki için 300 TL, ikincisi için 400 TL ve üçüncüsü içinde 600 TL olmak üzere toplamda 1300 TL alır. Eğer anne adayı ikinci doğumunda ikiz bebek sahibi olduysa, ikinci çocuk için 400 TL, üçüncü çocuk için 600 TL olmak üzere toplamda 1000 TL almaktadır.

Çocuk Parası Nasıl Alınır? Doğum Parası Alma Yöntemi 2020 2
Çocuk Parası Nasıl Alınır?

Doğum Yardım Parası Başvuru ve Şartları

Eğer doğum yardım parası alacaksanız, çocuk parası yani doğum yardım parası başvurusu Aile ve sosyal politikalar Bakanlığı’nın il müdürlüklerine yapılmaktadır. Tabi bunun yanında Sosyal Hizmetler Müdürlükleri’ne de başvuru yapabilmektesiniz. Devletimizin bu uygulamasından sadece ülkemizde değil, yurt dışında yaşayan Türk vatandaşlarımız da yararlanabilmektedir.

Yurt dışındaki vatandaşlarımızda doğum yardımı için başvurularını büyük elçiliklere ya da konsolosluklara yapabilmektedirler.

Eğer anne adayı çalışan ise, doğum yaptıktan sonra çalıştıkları kuruma dilekçe vererek doğum yardımında bulunabilirler. Doğum yardım parasını alabilmek içinse gereken şartlar şu şekilde olmaktadır.

Doğum ve süt parası

 • Elbette ki doğum yardımından istifade edebilmek için ilk şart doğumun gerçekleşmiş olmasıdır. Yeni doğan bebeğin sağ olması durumunda aile çocuk parası alabilmektedir. Eğer anne düşük yapmışsa bu yardımdan faydalanamamaktadır.
 • Doğum parası başvuru şartları arasında yer alan bir diğeri ise, yapılan ödemenin her çocuk için tek sefere mahsus olmasıdır.
 • Yapılan doğumun 15.05.2015 tarihinden sonra gerçekleşmiş olması gerekmektedir. Bu tarihten önce yapılan doğumlar için herhangi bir ödeme yapılmamaktadır.
 • 05.2015 tarihinden önce dünyaya gelen çocuklar sadece doğum sayısı hesaplanırken sayıya dahil edileceklerdir.
 • Yine eğer doğum parası almak istiyorsanız, bunun için mutlaka başvuru yapılması gerekli olmaktadır.
 • Yine doğum parasından istifade edilebilmesi için mutlaka başvuru işleminin yapılması gerekli olmaktadır.
 • Doğum yardım parası başvuru şartları arasında temin edilmesi gerekli olan bazı belgeler bulunmaktadır. Örneğin bebeğin ve annenin nüfus cüzdanının aslı ve fotokopisi istenilmektedir. Bunun yanında doğum raporu ile doğum yardım başvuru dilekçenizin de bulunması gerekmektedir. Başvuru için öncelikle Nüfus Müdürlüğü’ne giderek bebek için geçici kimlik çıkartmanız ve bu geçici kimlikle de başvuru yapabilmektesiniz.

Doğum Yardım Parası Sorgulama

Doğum yardım parası için başvuru işlemlerinizi tamamladıktan sonra, takip ve sorgulamaları birkaç farklı yollardan yapabilmektesiniz. Bunlardan ilki eğer varsa E-Devlet uygulamanız üzerinden rahatlıkla sorgulayabilirsiniz.

Şayet henüz E-Devlet şifresi almadıysanız, kendinize en yakın bir PTT şubesine giderek bir E-Devlet şifresi temin edebilirsiniz. Şifrenizi edindikten sonra bu uygulama üzerinden çocuk parası, doğum yardım parası sorgulama işlemini gerçekleştirebilmek için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

 • PTT aracılığı ile E-Devlet işlemlerinize giriş yaptıktan sonra, buradan Aile Ve Sosyal Politikalar Bakanlığı portalına giriş yapınız.
 • Sonrasında bu adres üzerinden kolaylıkla yardım paranızın durumunu sorgulayabilir ve yatıp yatmadığını öğrenebilirsiniz.

Yine bunun haricinde yardım parasını sorgulama işlemlerinizi kendinize en yakın bir PTT şubesine giderek de yapabilirsiniz. Burada anne nüfus cüzdanını görevli gişe memuruna vererek, paranın durumu hakkında detaylı bilgi alabilmektedir. Doğum yardım parası zaten annenin adına PTT hesabına yatırılmaktadır.

Çocuk Parası Nasıl Alınır? Doğum Parası Alma Yöntemi 2020 3
Emzirme parası Nasıl alınır? Çocuk Parası Nasıl Alınır?

Emzirme Parası Nedir? Süt Parası Detaylar 2020

Yeni Doğan Bebekler İçin Emzirme Ödeneği Nedir? Bilinen adıyla Süt parası

Ülkemizde 5510 sayılı kanun çerçevesinde emziren annelere süt parası adı altında yardım yapılmaktadır. Yeni doğan bebekler için emzirme ödeneği adı altındaki bu para da doğum yardımları gibi tek sefere mahsus olmak üzere verilmektedir.

Tek sefer olarak ödemesi gerçekleştirilen süt parası, Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından ödemesi yapılmaktadır. Eşleri sigortalı olan ve çalışmayan kadınlar, kendileri de çalışan kadınlar ve SGK’dan geliri olan kadınlar süt parasından yararlanabilmektedirler.

Süt parası yardımı alabilmek için gerekli olan şartlar ise;

 • Eğer doğumu gerçekleştiren annenin kendisi çalışmıyor ise, eşinin SGK güvencesinde çalışıyor olarak gözükmesi gerekmektedir.
 • Yine çalışmayan annelerin eşlerinin SSK’larının doğum öncesindeki bir yıl içerisinde 120 gün sigortasının yatmış olması gerekmektedir.
 • Yeni doğan bebekler için emzirme ödeneği alınabilmesinin bir diğer şartı ise, bebeğin sağ doğması gerekmektedir.
 • Şayet anne adayı çalışıyor ise, doğumun gerçekleşmesinden önceki bir yıl içerisinde en az 120 gün boyunca priminin yatmış olması şartı bulunmaktadır.
 • Yine eğer anne adayı çalışıyor ise, Sosyal Güvenlik Kurumu güvencesinde çalışıyor olması şartı bulunmaktadır.
 • Süt parasının hak ediliş süresi 5 yıl boyunca geçerli olup, bu süre zarfı içerisinde paralarını alabilmektedirler. Fakat bu paranın alınabilmesi için mutlaka resmi yollardan başvurunun yapılması gerekmektedir.

Çoçuk parası nereden alınır?

Çocuk parası PTT’den ödenir. Başvuru için bağlı bulunduğunuz ilçenin Sosyal Hizmetler  Müdürlüğüne başvurmanız gerekmektedir.

Doğum parası nereden alınır?

Doğum parası PTT’den ödenir. Başvuru için bağlı bulunduğunuz ilçenin Sosyal Hizmetler  Müdürlüğüne başvurmanız gerekmektedir.

Süt parası nereden alınır?

Süt parası PTT’den ödenir. Başvuru için bağlı bulunduğunuz ilçenin Sosyal Hizmetler  Müdürlüğüne başvurmanız gerekmektedir.

Çoçuk parası nasıl alabilirim 2020?

Çocuk parası PTT’den ödenir. Başvuru için bağlı bulunduğunuz ilçenin Sosyal Hizmetler  Müdürlüğüne başvurmanız gerekmektedir.

Çoçuk parası kaç yaşına kadar ödenir?

Çocuk parası erkekler için 25 yaşına kadar alınabilir. Çocuk parası kızlar için ise evlenene kadar alınabilmektedir. Çocuk paraları yine PTT’den ödenir ve başvuru için bağlı bulunduğunuz ilçenin Sosyal Hizmetler  Müdürlüğüne başvurmanız gerekmektedir.

Çoçuk parası nereye yatar?

Çocuk parası PTT’ye yatar oradan da sizlere dağıtılır.. Başvuru için bağlı bulunduğunuz ilçenin Sosyal Hizmetler  Müdürlüğüne başvurmanız gerekmektedir.

Çoçuk parası ne kadar 2020 Sosyal Hizmetler

Çocuk parası ne kadar sorunun cevabı üstte yer almaktadır. Lütfen üst tarafları okuyunuz.

Yeni doğan bebeğe bez ve mama yardımı

Yeni doğan bebeğe bez ve mama yardımı ilgili bağlı bulunduğunuz belediyelerce yada yine Kaymakamlıklarda bulunan Sosyal Hizmetler müdürlüklerine başvurarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

BENZER SORU CEVAP KONULARI

İşsizlik maaşı alanların yakınları hastaneden yararlanabilir mi?

İşsizlik maaşı alanlar hastaneden yararlanabilir mi?

Şirket kuranların işsizlik maaşı kesilir mi?

Emekli olanların işsizlik maaşı kesilir mi?

Askere gidersem işsizlik maaşı kesilir mi?

İşsizlik maaşı hangi durumlarda kesilir?

İşsizlik maaşını zamanında almazsanız ne olur?

İşsizlik maaşı alanlar hangi haklara sahip olur?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir