Astsubay Meslek Yüksek Okuluna nasıl girilir? 2020 Başvuru

Sözleşmeli Er Temini

Astsubay Meslek Yüksek Okuluna nasıl girilir? 2020 Başvuru şartları

KARA ASTSUBAY MESLEK YÜKSEKOKULU

Kara Astsubay Meslek Yüksek Okulu Milli Savunma Bakanlığı’na (TSK’ya) astsubay yetiştiren, öğrencilerinin yatılı kaldığı ve konum itibari ile Balıkesir’de bulunan askerî bir yüksek öğretim okuludur. Balıkesir ilinde yer almaktadır.

Bu eğitim kurumunda (Kara Astsubay Meslek Yüksek okulunda): Mekatronik, Yapı Tesisat Teknolojisi, Elektrik, Elektronik Haberleşme Teknolojisi, Uçak Teknolojisi, Otomotiv Teknolojisi, Bilgisayar Teknolojisi, İşletme Yönetimi programlarından yetkin olduğu alanda eğitim görürler. Eğitim toplam 2 sene sürmektedir.

KARA ASTSUBAY MESLEK YÜKSEK OKULU MEZUNİYET İŞLEMLERİ

Kara Astsubay Meslek Yüksek Okulu’nda eğitim gören öğrenciler parasız olarak yatılı kalırlar ve ihtiyaçları MSB tarafından ücretsiz olarak sağlanmaktadır.

Okulunu 2 sene sonunda başarılı bir şekilde tamamlayan askeri öğrencilere, okudukları bölümlere istinaden ön lisans diploması verilir. Ayrıca Astsubay Diploması ve yurt dışında Avrupa Birliği ülkelerinde geçerli olan Diploma Eki verilir.

Öğrenciler mezun olduktan sonra Astsubay Çavuş unvanı ile ilgili yerlere atamaları yapılmaktadır.

DENİZ ASTSUBAY MESLEK YÜKSEKOKULU

Deniz Astsubayları bu kurumda yetiştirilir. Deniz Astsubay Meslek Yüksek Okulu Türk Silahlı Kuvvetlerinin ihtiyacı olan Deniz Astsubaylarına olan ihtiyacını karşılar. Deniz Astsubay Meslek Yüksek Okuluna alternatif olarak Sahil Güvenlik Komutanlığı adına da öğrenciler alınmaktadır.

Deniz Astsubay Meslek Yüksek Okulu mezunu deniz astsubayları; Türk Deniz Kuvvetlerine ait su üstü gemilerinde, uçaklarda, helikopterlerde, deniz piyade, deniz istihkam, su altı saldırı ve savunma ve deniz kıyı birliklerinde görev almaktadırlar.

Kara okulunda olduğu gibi burada da toplam öğrenim süresi 2 senedir. Okulda okuyan astsubay öğrencilerinin her türlü ihtiyacı devlet tarafından ücretsizce karşılanmaktadır.

Deniz Astsubay Meslek Yüksek Okulundan mezun olan öğrencilere Astsubaylık diploması verilir. Yine okudukları bölüme istinaden önlisans diploması verilmektedir. Eğitimlerini başarılı ve sorunuz bir şekilde bitiren öğrencilere Astsubay Çavuş rütbesi verilir.

Deniz Astsubay Meslek Yüksek Okulunda öğrenciler 4 farklı ilde eğitime tabi tutulur;

1- Altınova/YALOVA yerleşkesinde: -Seyir, Harekât, Porsun, Elektronik, Güdüm Sistemleri ve Teknikleri, Topçu, Torpido, Mayın, Sonar, Bilgi Teknolojileri, Uçak Bakım, İkmal ve İdari sınıfları  yerleşkesinde,

2- Derince/KOCAELİ yerleşkesinde: Motorcu, Yara Savunma ve Elektrik sınıfı eğitim görür.

3- Kara Asb.MYO K./BALIKESİR’de Deniz Piyade sınıfı eğitim görür.

4 – Kara Asb.MYO K./BALIKESİR’de: Deniz İstihkam sınıfı eğitim görür.

5 – Hava Asb. MYO K./Gaziemir/İZMİR’de: Uçak Bakım sınıfının bazı branşları ve Harekat sınıfı (Hava Trafik Kontrol ihtisası)  eğitime tabi tutulurlar.

Astsubay Meslek Yüksek Okuluna nasıl girilir? 2020 Başvuru 1

HAVA ASTSUBAY MESLEK YÜKSEKOKULU

Hava Astsubay Meslek Yüksek okulunda öğrencilere şu bölümlerde öğrencilerin yöneldikleri bölümlere göre eğitim verilir; Elektrik, Bilgisayar Programcılığı, Elektronik Haberleşme, , İnşaat Teknolojisi, Büro Hizmetleri ve Yönetici Asistanlığı, Uçak Teknolojileri, Lojistik, Otomotiv Teknolojisi, Güvenlik ve Koruma ile Hava Trafik programlarında eğitim verilir. Bu eğitime ileri derece İngilizce dahildir.

2 senelik okul eğitimi boyunca öğrencilerin tüm gereksinimleri devlet tarafından karşılanır. 2 senelik eğitimi başarılı bir şekilde tamamlayan öğrenvilere, eğitim gördüğü bölümün ön lisans diploması, astsubay diploması ve yurt dışında geçerliliği olan bir Diploma Eki verilmektedir.

Hava Astsubay Meslek Yüksek Okulu mezunları Astsubay Çavuş olarak unvanlandırılır ve Hava Kuvvetleri Komutanlığı na atamaları yapılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir